Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trump jmenuje nového velvyslance v Izraeli

19. 11. 2016 13:49:41
Mike Huckabee, podporující rozšíření izraelských osad a izraelskou anexi Západního břehu, se včera setkal s Trumpem, aby projednali jeho oficiální jmenování velvyslancem v Izraeli.

Možná se někomu bude zdát, že na jmenování velvyslance v malé zemičce tisíce kilometrů vzdálené od USA je příliš brzy, že Trump má v mezidobí před svým jmenováním spoustu důležitějších starostí. Ovšem Izrael je na horkém středním východě jediná výspa demokracie doposud vojensky chránící nejen Evropu proti expanzi milionů uprchlíků z válečné zóny rozprostírající se téměř ve všech zemích regionu,

S Izraelem v obavě před islamisty spolupracují Egypt, Jordánsko, Saudská Arábie, al také povstalci v Sýrii. Prodejem kurdské ropy Izrael též pomáhá získávat peníze na zbraně pro statečné kurdské bojovníky a bojovnice.

Huckabee je nejen zastáncem rozšiřování osad na Západním břehu, nedávno dokonce prohlásil, že Palestinci neexistují. List Daily mail citoval prohlášení zástupce Trumpovy administrativy v přechodném období, které potvrzuje brzké jmenování Huckabeeho, bývalého guvernéra státu Arkansas a dvojnásobného bývalého prezidentského kandidáta.

Zdroj British news citoval prohlášení, podle kterého Huckabee bude dohlížet na přeložení americké ambasády doposud sídlící v Tel-Avivu, do Jeruzaléma, jak již ve své volební kampani několikrát zmínil Trump.

Jeruzalém je hlavní město Izraele, přesto všechny cizí ambasády mají doposud sídlo v Tel-Avivu, což je ústupkem Palestincům, kteří Jeruzalém považují za své hlavní město, přestože tento „národ“ ještě v době vzniku Izraele v roce 1948 neexistoval a Jeruzalém se nacházel na území Jordánska a Židé do něj mohli vstoupit jen 1x za rok. Palestinci byli jednoduše obyvateli Osmanské říše, která po porážce v první světové válce zanikla a jejiž území si mezi sebou většinou ve formě tzv. Mandátů rozdělily vítězné státy.

Huckabee, který během uplynulého roku komentoval pro Fox News, je také jedním z hlavních organizátorů cest Američanů identifikujících se s Republikánskou stranou do Izraele. Většinou se jedná o evangelíky, kteří v rámci cest též navštěvují izraelské osady na Západním břehu.

Bývalý guvernér Arkansasu má blízké vztahy s organizací Jasha Council (rada), která zastřešuje izraelské osady, jakož i mnohem radikálnější složky v osadnickém hnutí. Jeho postoj k izraelsko-palestinskému konfliktu je blízký postoji radikálnějších členů strany Habajit Hajehudi, která je pravicová a pro-osadnická. Huckabee například vyjádřil podporu obsazení Západního břehu Izraelem a neomezené stavbě osad, přestože zejména v OSN se stále častěji na nátlak Palestinců objevuje požadavek na úplné stažení Izraele ze Západního břehu.

V roce 2008 Huckabee vyjádřil názor, že Palestinci neexistují,“ a dodal, že pojem „palestinský“ je politický nástroj používaný jako nátlak na Izrael, aby předal vládu nad Západním břehem. V roce 2011 zopakoval toto tvrzení v rozhovoru pro Washington Post a zdůraznil, že tvrzení, že Palestinci mají dlouhou historii sahající stovky či dokonce tisíce let zpět, je nepravdivé.

Pojmenování Palestina pro území, ze kterého Římané vyhnali všechny Židy po dobytí a zničení Jeruzaléma v roce 70 našeho letopočtu, vzniklo jako ponižující podle nepřátel, Féničanů, kteří s Ždy bojovali. Jedním z příslušníků tohoto národa pocházejícího z ostrovů ve Středomoří byl též obr Goliáš, poražený Davidem.

Huckabee také tvrdě kritizoval izraelské jednostranné stažení z pásma Gazy a vykořenění izraelských osad v roce 2005, kdy na základě dohod z Osla, které podepsal později jedním z radikálních osadníků zavražděný Jicchak Rabin, se Izrael stáhl z Gazy, kterou dobyl v roce 1967 v šestidenní válce, a kterou odmítl Egypt převzít zpět.

V prosinci 2015 také Huckabee sdělil židovským sponzorům v Brooklynu, že viděl, jak byli osadníci vyhnáni z jejich domovů v pásmu Gazy před namířenými puškami izraelských vojáků. „Už jsem také viděl film o Gush Katif. Vidíte zde dobré židovské rodiny před namířenou pistolí vyháněné z domovů a pochodující pryč z jejich osad.“

Gush Katif bylo společenství 17 osad v pásmu Gazy, které byly založeny v roce 1968 po šestidenní válce a byly obývány zejména ortodoxními Židy, ale také sekulárními a beduínskými rodinami. Gush Katif se nacházelo poblíž egyptských hranic a neustále bylo vystaveno útokům Palestinců z okolí.

Po stažení se z pásma Gazy Izrael zbořil rodinné domy, ale všechny veřejné budovy, továrny, skleníky a synagogy ponechal Palestincům k užívání. Ti všechny tyto objekty zničili, synagogy vypálili, a na volném prostranství umístili odpalovací rampy pro rakety odpalované na Izrael.

Opakování tohoto scénáře se Izrael právem obává po případném opuštění Západního břehu.

Autor: Lenka Hoffmannová | sobota 19.11.2016 13:49 | karma článku: 28.25 | přečteno: 716x

Další články blogera

Lenka Hoffmannová

Propalestinští aktivisté přichází o tučné dotace z celého světa

Obama ještě v době probíhající inaugurace Trumpa podepsal 220 milionů dolarů pro Palestinskou samosprávu přesto, že je neměl posvěcené Kongresem. Trump převod těchto peněz okamžitě zastavil. Británie též zastavila přítok peněz.

9.3.2017 v 11:42 | Karma článku: 36.44 | Přečteno: 1694 |

Lenka Hoffmannová

Okleštěk proti hejtmanu Koštovi

Již před komunálními volbami v roce 2014 členové krajského výboru ANO Olomouckého kraje žádali změnu ve vedení krajské organizace.

12.2.2017 v 11:22 | Karma článku: 23.77 | Přečteno: 675 |

Lenka Hoffmannová

Jen ve spojení se sousedními demokratickými zeměmi jsme v bezpečí

Spojenectví začíná maličkostmi a pokračuje podporou v zásadních chvílích, například ohrožení demokracie či samotné existence země.

27.11.2016 v 19:54 | Karma článku: 14.02 | Přečteno: 280 |

Lenka Hoffmannová

Pesimismus je luxus, který si Židé nemohou dovolit

To prohlásila bývalá premiérka Izraele Golda Meierová. Premiér Netanjahu v souvislosti se stovkami žhářských útoků, které od úterního rána rozpoutaly v Izraeli peklo prohlásil, že žhářství je terorismus..

25.11.2016 v 7:35 | Karma článku: 38.62 | Přečteno: 1947 |

Další články z rubriky Společnost

Josef Prouza

Když u nás ženy takové...

...tu naše drahá vlast, vlast naše zachráněna!“ zapěl jsem si s Oskarem Nedbalem při poslechu rozhovoru s mladou českou studentkou, co se proboxovala až na americkou Stanfordskou univerzitu. Pak mi dobrá nálada umrzla.

24.9.2017 v 10:04 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 8 | Diskuse

Jakub Kouřil

Dvě velké evropské drogy Alkohol a Křesťanství

Jejich první dealer, zemřel na kříži ................................................................

24.9.2017 v 9:30 | Karma článku: 4.05 | Přečteno: 121 | Diskuse

Karel Ryšán

Proč?

Blackout je něco strašného. Dovedete si vůbec představit, že v jednadvacátém století zhasnou na rozsáhlém území všechna světla, zastaví se vlaky, metro, vypnou lednice a potemní nemocnice? Bez elektřiny nemůžeme existovat.

24.9.2017 v 9:23 | Karma článku: 8.99 | Přečteno: 96 | Diskuse

Irena Aghová

Společnost: O škodlivosti stresu

Téměř denně a několik let se stále hovoří, píše a diskutuje o škodlivosti stresu a lidé jsou nabádáni, aby se mu bránili a čelili mu. Ale co když právě to nabádání způsobuje stres?

24.9.2017 v 5:34 | Karma článku: 5.82 | Přečteno: 110 | Diskuse

Klára Tesařová

Přijít k tanci jako beznohý na parket 1

Ne. Nechodila jsem na gymplu do tanečních. Ne. Nebyla jsem na na maturáku, protože nenávidím šaty a vysoké štekle. Ano! Na mý starý 24letý kolena jsem se rozhodla začít frajerům šlapat na nohy.

23.9.2017 v 16:16 | Karma článku: 6.94 | Přečteno: 270 | Diskuse
Počet článků 599 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1077

Píšu, protože mě to baví a chci se podělit. https://www.facebook.com/sekacdamsky?fref=ts https://www.facebook.com/lenka.hoffmannova.pr

https://www.facebook.com/lenka.hoffmannova.veganka.a.zdraviNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.