Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trump jmenuje nového velvyslance v Izraeli

19. 11. 2016 13:49:41
Mike Huckabee, podporující rozšíření izraelských osad a izraelskou anexi Západního břehu, se včera setkal s Trumpem, aby projednali jeho oficiální jmenování velvyslancem v Izraeli.

Možná se někomu bude zdát, že na jmenování velvyslance v malé zemičce tisíce kilometrů vzdálené od USA je příliš brzy, že Trump má v mezidobí před svým jmenováním spoustu důležitějších starostí. Ovšem Izrael je na horkém středním východě jediná výspa demokracie doposud vojensky chránící nejen Evropu proti expanzi milionů uprchlíků z válečné zóny rozprostírající se téměř ve všech zemích regionu,

S Izraelem v obavě před islamisty spolupracují Egypt, Jordánsko, Saudská Arábie, al také povstalci v Sýrii. Prodejem kurdské ropy Izrael též pomáhá získávat peníze na zbraně pro statečné kurdské bojovníky a bojovnice.

Huckabee je nejen zastáncem rozšiřování osad na Západním břehu, nedávno dokonce prohlásil, že Palestinci neexistují. List Daily mail citoval prohlášení zástupce Trumpovy administrativy v přechodném období, které potvrzuje brzké jmenování Huckabeeho, bývalého guvernéra státu Arkansas a dvojnásobného bývalého prezidentského kandidáta.

Zdroj British news citoval prohlášení, podle kterého Huckabee bude dohlížet na přeložení americké ambasády doposud sídlící v Tel-Avivu, do Jeruzaléma, jak již ve své volební kampani několikrát zmínil Trump.

Jeruzalém je hlavní město Izraele, přesto všechny cizí ambasády mají doposud sídlo v Tel-Avivu, což je ústupkem Palestincům, kteří Jeruzalém považují za své hlavní město, přestože tento „národ“ ještě v době vzniku Izraele v roce 1948 neexistoval a Jeruzalém se nacházel na území Jordánska a Židé do něj mohli vstoupit jen 1x za rok. Palestinci byli jednoduše obyvateli Osmanské říše, která po porážce v první světové válce zanikla a jejiž území si mezi sebou většinou ve formě tzv. Mandátů rozdělily vítězné státy.

Huckabee, který během uplynulého roku komentoval pro Fox News, je také jedním z hlavních organizátorů cest Američanů identifikujících se s Republikánskou stranou do Izraele. Většinou se jedná o evangelíky, kteří v rámci cest též navštěvují izraelské osady na Západním břehu.

Bývalý guvernér Arkansasu má blízké vztahy s organizací Jasha Council (rada), která zastřešuje izraelské osady, jakož i mnohem radikálnější složky v osadnickém hnutí. Jeho postoj k izraelsko-palestinskému konfliktu je blízký postoji radikálnějších členů strany Habajit Hajehudi, která je pravicová a pro-osadnická. Huckabee například vyjádřil podporu obsazení Západního břehu Izraelem a neomezené stavbě osad, přestože zejména v OSN se stále častěji na nátlak Palestinců objevuje požadavek na úplné stažení Izraele ze Západního břehu.

V roce 2008 Huckabee vyjádřil názor, že Palestinci neexistují,“ a dodal, že pojem „palestinský“ je politický nástroj používaný jako nátlak na Izrael, aby předal vládu nad Západním břehem. V roce 2011 zopakoval toto tvrzení v rozhovoru pro Washington Post a zdůraznil, že tvrzení, že Palestinci mají dlouhou historii sahající stovky či dokonce tisíce let zpět, je nepravdivé.

Pojmenování Palestina pro území, ze kterého Římané vyhnali všechny Židy po dobytí a zničení Jeruzaléma v roce 70 našeho letopočtu, vzniklo jako ponižující podle nepřátel, Féničanů, kteří s Ždy bojovali. Jedním z příslušníků tohoto národa pocházejícího z ostrovů ve Středomoří byl též obr Goliáš, poražený Davidem.

Huckabee také tvrdě kritizoval izraelské jednostranné stažení z pásma Gazy a vykořenění izraelských osad v roce 2005, kdy na základě dohod z Osla, které podepsal později jedním z radikálních osadníků zavražděný Jicchak Rabin, se Izrael stáhl z Gazy, kterou dobyl v roce 1967 v šestidenní válce, a kterou odmítl Egypt převzít zpět.

V prosinci 2015 také Huckabee sdělil židovským sponzorům v Brooklynu, že viděl, jak byli osadníci vyhnáni z jejich domovů v pásmu Gazy před namířenými puškami izraelských vojáků. „Už jsem také viděl film o Gush Katif. Vidíte zde dobré židovské rodiny před namířenou pistolí vyháněné z domovů a pochodující pryč z jejich osad.“

Gush Katif bylo společenství 17 osad v pásmu Gazy, které byly založeny v roce 1968 po šestidenní válce a byly obývány zejména ortodoxními Židy, ale také sekulárními a beduínskými rodinami. Gush Katif se nacházelo poblíž egyptských hranic a neustále bylo vystaveno útokům Palestinců z okolí.

Po stažení se z pásma Gazy Izrael zbořil rodinné domy, ale všechny veřejné budovy, továrny, skleníky a synagogy ponechal Palestincům k užívání. Ti všechny tyto objekty zničili, synagogy vypálili, a na volném prostranství umístili odpalovací rampy pro rakety odpalované na Izrael.

Opakování tohoto scénáře se Izrael právem obává po případném opuštění Západního břehu.

Autor: Lenka Hoffmannová | sobota 19.11.2016 13:49 | karma článku: 28.84 | přečteno: 719x

Další články blogera

Lenka Hoffmannová

Propalestinští aktivisté přichází o tučné dotace z celého světa

Obama ještě v době probíhající inaugurace Trumpa podepsal 220 milionů dolarů pro Palestinskou samosprávu přesto, že je neměl posvěcené Kongresem. Trump převod těchto peněz okamžitě zastavil. Británie též zastavila přítok peněz.

9.3.2017 v 11:42 | Karma článku: 36.49 | Přečteno: 1705 |

Lenka Hoffmannová

Okleštěk proti hejtmanu Koštovi

Již před komunálními volbami v roce 2014 členové krajského výboru ANO Olomouckého kraje žádali změnu ve vedení krajské organizace.

12.2.2017 v 11:22 | Karma článku: 23.77 | Přečteno: 678 |

Lenka Hoffmannová

Jen ve spojení se sousedními demokratickými zeměmi jsme v bezpečí

Spojenectví začíná maličkostmi a pokračuje podporou v zásadních chvílích, například ohrožení demokracie či samotné existence země.

27.11.2016 v 19:54 | Karma článku: 15.11 | Přečteno: 284 |

Lenka Hoffmannová

Pesimismus je luxus, který si Židé nemohou dovolit

To prohlásila bývalá premiérka Izraele Golda Meierová. Premiér Netanjahu v souvislosti se stovkami žhářských útoků, které od úterního rána rozpoutaly v Izraeli peklo prohlásil, že žhářství je terorismus..

25.11.2016 v 7:35 | Karma článku: 38.62 | Přečteno: 1960 |

Další články z rubriky Společnost

Josef Hejna

V zátoce sviní?

Záměrně to jméno v nadpise píšu malým písmenem, protože ty svině asi plavou v politice, ale kdo ví... Zátoka sviní je asi věčná.

22.11.2017 v 13:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 110 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Šlechetné umění kouřit

Lidstvo musí mít bezpodmínečně nějakého obětního beránka, aby mělo možnost si na něm ukájet své komplexy méněcennosti. Když už to dnes není dost dobře možné pronásledovat Židy, protestanty nebo černochy, či Indiány...

22.11.2017 v 12:55 | Karma článku: 6.84 | Přečteno: 91 | Diskuse

Karel Trčálek

Prezident Zeman volební kampaň nevede, jeho úderka ano

Tak nevím, je nadpis tohoto článku ideově správný? Čí potlesk sklidím a koho rozhněvám tak, až mi upřímně řekne, co si o mně myslí? To jsou zase moudra, co?

22.11.2017 v 12:01 | Karma článku: 5.31 | Přečteno: 131 | Diskuse

Jitka Přikrylová

Proč pro skupinová znásilnění dětí v Evropě hashtag MeToo neplatí?

Na jedné straně hysterie krásek z hollywoodského sexy průmyslu na filmy, co s perfektním make-upem se vžily do role oběti. Po dvaceti letech si vzpomenou, jak jim kdosi sahal na kolínko. A hned se ozve další: „Mně taky!“

22.11.2017 v 11:38 | Karma článku: 38.96 | Přečteno: 1321 | Diskuse

Hana Šťastná

Návody na neodolatelné množení losů v lesích lidské temnoty

„Nechápu, proč ten šmejd hospodskej propustil Alenu. Šmrncovní servírku. Všechno v tom jeho pajzlu se zpomalilo. Sklo je ušmudlaný. Přitom já tam teď utrácím víc, než dřív. A stará mi těch pár nadlimitních pivsonů odpouští.

22.11.2017 v 11:37 | Karma článku: 7.13 | Přečteno: 215 | Diskuse
Počet článků 599 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1080

Píšu, protože mě to baví a chci se podělit. https://www.facebook.com/sekacdamsky?fref=ts https://www.facebook.com/lenka.hoffmannova.pr

https://www.facebook.com/lenka.hoffmannova.veganka.a.zdraviNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.