Předvolební klání po Polsku - drželi jí při projevu kipu nad hlavou

22. 05. 2019 13:18:47
Mám polské předky i zkušenost soužití s našimi polskými občany na Ostravsku. Také moc dobře vím, jak krutá a složitá je polská historie, což ovšem neomlouvá tamní excesy proti Židům a časté projevy antisemitismu.

Prohlášení polského premiéra: Restituce židovského majetku je „Hitlerovým posmrtným vítězstvím“.

„Polské vedení se opět pokouší zkreslit historii,“ prohlásil mluvčí izraelského Knessetu (Parlamentu) Yuli Edelstein.
Polský premiér Mateusz Morawiecki řekl, že jeho země nikdy neposkytne restituce židovským občanům, kteří byli vyhnáni nacisty z Polska či přežili během holocaustu.
Morawiecki hovořil na předvolebních shromážděních před volbami do Evropského parlamentu v různých městech za svou nacionalistickou stranu Právo a spravedlnost. Pronášel zde patetické projevy plné antisemitismu. „Kdyby se tato hrozná nespravedlnost někdy stala - obrátí se role kata a role oběti - bylo by to Hitlerovo posmrtné vítězství.“

Problematika odškodnění je v Polsku v poslední době populárním tématem diskuse. Minulý týden Morawieckiho vláda zrušila schůzku s izraelskou delegací, když předjímala, že „změny ve složení izraelské delegace na poslední chvíli naznačují, že jednání budou primárně zaměřena na otázky související s restitucí majetku,“ uvedlo ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení.

Nový zákon schválený americkým Kongresem, známý jako zákon o spravedlnosti pro neodškodněné přeživší (JUST), požaduje, aby vlády vypracovaly zprávu o majetku násilně odebraném evropským Židům během druhé světové války. Několik tisíc Poláků v sobotu demonstrovalo před americkým velvyslanectvím ve Varšavě proti vnímanému tlaku, který americká legislativa aplikuje na jejich zemi.

„Ještě dnes existuje ve světě někdo, kdo má odvahu žádat od Polska náhrady za německé zločiny. Neexistuje žádná dohoda o takové náhradě a takovém jednání,“ řekl Morawiecki v neděli ve svém projevu v Krakově. „Němci vraždili a oloupili Poláky nepředstavitelným způsobem,“ dodal.

Předseda Knessetu Yuli Edelstein byl pobouřen nad tím, co nazval „provokací polského premiéra“.
„Polské vedení se opět pokouší zkreslit historii,“ řekl. „Chce zmařit spravedlnost, které by se domohli přeživší holokaustu navrácením jejich majetku.“

Nepřiklánějme se příliš k V4, politická kultura a demokracie je tam v ohrožení...zároveň u nás hlídejme demokracii.

Polský politik položil na hlavu politické soupeřky kipu a obvinil vládnoucí stranu Právo a spravedlnost, že "se klaní a zaprodává Polsko Židům."

Během politické debaty před eurovolbami v Polsku položil krajně pravicový kandidát na hlavu politické soupeřky kipu (jarmulku) a zároveň prohlásil, že její strana prodává zemi Židům za „miliardy“.

V sobotu posloužilo politické fórum v Kielcích v Polsku jako jeviště pro ošklivé zobrazení antisemitismu. Jeden z kandidátů položil na hlavu kandidátky do eurovoleb tradiční židovskou pokrývku hlavy jako součást teatrálního obvinění ohledně peněz, Židů. a státu Izrael. Učinil tak kandidát Dawid Lewicki reprezentující krajně pravicovou stranu.

Lewicki pak vyštěkl: „Strana Právo a spravedlnost klečí před Židy, prodali zemi za 300 miliard dolarů,“ uvedl polský tisk.

Když Krupka odhodila kipu pryč, další člen Lewickeho strany Konrad Berkowicz ji později zvedl a držel ji nad její hlavou. Taky mají v Polsku před volbami pěkně veselo, že.

Zatímco polský velvyslanec v Izraeli Marek Magierowski tuto epizodu odsoudil a označil všechny projevy rasově nenávisti za „nepřijatelné“, mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Emmanuel Nahshon odmítl Berkowiczovu frakci jako „okrajovou rasistickou stranu“, která není hodná reakce.

Po incidentu Berkowicz postoval na Facebooku text ospravedlňující jeho reakci, kde prohlašuje, že zamýšlel divadlo s kipou jako podnět pro stranu Krupky, že jedná “více v zájmu Izraele a židovské organizace než v zájmu Polska.”

Berkowicz také tvrdil, že obvinění z antisemitismu, která následovala po incidentu, potvrdila pravidlo, že „o Židech lze mluvit pouze pozitivně, nebo ne.“

Také u nás nemáme ohledně židovského majetku ukradenému během druhé světové války čisté svědomí. Mnoho našich občanů po návratu Židů z koncentráků jim jejich majetek nevrátilo a po roce 1989 dokonce restituovalo židovský majetek.

Autor: Lenka Hoffmannová | středa 22.5.2019 13:18 | karma článku: 16.16 | přečteno: 403x

Další články blogera

Lenka Hoffmannová

Teror máma chce být teror bábou

Teror máma považována Palestinci za modelovou teroristickou matku oslavuje narození vnoučete zplozeného z vězení propašovaného spermatu jednoho ze svých synů teroristů. Palestinská organizace Fatah taktéž oslavuje.

22.6.2019 v 6:57 | Karma článku: 21.34 | Přečteno: 378 | Diskuse

Lenka Hoffmannová

Křesťané v nebezpečí na Blízkém východě dobrovolně slouží v izraelské armádě

Křesťané se dobrovolně připojili k izraelské armádě IDF, aby bránili jedinou zemi, která je chrání na Blízkém východě

20.6.2019 v 8:06 | Karma článku: 23.06 | Přečteno: 365 | Diskuse

Lenka Hoffmannová

Palestinec unesl a znásilnil sedmiletou židovskou dívku

Během tohoto šokujícího zločinu byli údajně přítomni další pracovníci. Ti ještě doposud nebyli zatčeni a obviněni.

17.6.2019 v 19:22 | Karma článku: 35.91 | Přečteno: 1651 | Diskuse

Lenka Hoffmannová

Lev Nikolajevič Tolstoj o pravdě, násilí a vládě

Lev Nikolajevič Tolstoj (1828 - 1910), ruský spisovatel a filozof, se narodil na malém rodinném statku u průmyslového města Tula asi 150 km jižně od Moskvy. Čtvrtý z pěti dětí studoval právo a jazyky na Kazaňské univerzitě.

16.6.2019 v 9:37 | Karma článku: 17.62 | Přečteno: 341 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jaromír Šiša

Doktor Emil Hácha, nešťastný prezident i člověk.

Nebylo těžší období, kterému by čelil jiný náš prezident. O to složitější je hodnotit jeho osobu, když si ani neumíme představit v jakém prostředí a pod jakým nátlakem vykonával svoje úřady. Od jeho úmrtí dnes uplynulo 74 let.

27.6.2019 v 7:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 83 | Diskuse

Irena Aghová

Babišova vláda pokračuje.

Je ráno, ptáci se ozývají a do pokoje fouká chladnější vzduch. Přichází nový letní den. Před chvílí skončil přenos z Poslanecké sněmovny, který jsem celou noc sledovala.

27.6.2019 v 6:31 | Karma článku: 10.94 | Přečteno: 301 | Diskuse

Karel Trčálek

Je zmanipulovaný dav na Letné skutečným obrazem naší společnosti?

O tom, že dav, svezený zadarmo na Letnou autobusy z celé republiky, jak na to upozornil Václav Klaus st., byl zmanipulovaný, dnes už asi pochybuje jen naprostý hlupák, který nikdy nic nedokázal

26.6.2019 v 19:12 | Karma článku: 20.85 | Přečteno: 944 | Diskuse

Jaromíra Vítková

Osobnost kardinála Tomáše Špidlíka

V roce 2019 si nejen věřící, ale i vzdělaná veřejnost, na Boskovicku i v jiných místech České republiky a Evropy, připomíná nedožité sté narozeniny kardinála Tomáše Špidlíka, který se narodil 17. prosince 1919 v Boskovicích.

26.6.2019 v 13:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse

Petr Zachrdla

Proč se mi nelíbí hon na Babiše?

Zamyslel jsem se nad posledními demonstracemi proti Babišovi a nad skutky, které lidé označují jako nepřijatelné pro politika.

26.6.2019 v 12:50 | Karma článku: 42.69 | Přečteno: 2382 | Diskuse
Počet článků 693 Celková karma 18.02 Průměrná čtenost 1069

Píšu, protože mě to baví a chci se podělit. https://www.facebook.com/sekacdamsky?fref=ts https://www.facebook.com/lenka.hoffmannova.pr

https://www.facebook.com/lenka.hoffmannova.veganka.a.zdravi

Najdete na iDNES.cz